TARİH

Göster:
Sırala:

1. Dünya Savaşı - (Resimli Harp Tarihi)

Tarihin en korkunç savaşlarından birinin, belirleyici çarpışmaları ve önemli antlaşmaların analiziyle birlikte çarpıcı ve detaylı anlatımı   Çatışmaya yol açan siyasi ve ekonomik faktörler, savaşın önemli dönüm noktaları ve yeni teknolojilerin etkisi üzerine uzman yorumları içeren, okunmaya değer bir harp tarihi örneği.   Çeşitli askeri stratejilerin başarı ve başarısızlığının analiziyle birlikte, karada ve denizde meydana gelen Marne Muharebesi, Çanakkale Seferi, Jutland Muharebesi gibi önemli çarpışmalarla ilgili açıklamaları tamamlayan renkli haritalar ve savaş planları.   General Douglas Haig ve General Aleksey Brusilov'dan Paul Hindenburg ve Erich Ludendorff'a kadar savaşın gidişatını belirleyen komutanlarla David Lloyd George, II. Wilhelm, Woodrow Wilson ve Georges Clemenceau gibi siyasi liderler.   Dretnotlardan U boat'..

85,00TL Vergiler Hariç: 85,00TL

100 Soruda İlkellerde Din, Büyü, Sanat, Efsane - Sedat Veyis Örnek

İlkelerin düşünüş duyuş ve davranışlarının çoğu zaman bizimkinden farklı oluşu , onların inanç dünyalarını biçimlendirmektedir. İlkel insan doğa karşısındaki savaşında , teknik yetersizliğini ve çaresizliğini din, büyü ve dinin buyruğundaki sanatla gidermek istemiş; evrenin , oluşum sırlarınıda bir çeşit "bilim öncesi bilim" olan efsane ile açıklamaya çalışmıştır. Bunun içindir ki , kitapta , büyü , sanat ve efsane , dinsel alanı tamamlayıcı bölümler olarak ele alınmıştır. Bu kitap , ilkel diye nitelenen halkların inanç dünyalarını , büyülerini , sanatlarını ve efsanelerini bir bütün içinde ele alıp , sistemli bir biçimde açıklamaya çalışan dilimizdeki ilk denemedir. Yine de , sosyal ve manevi bilimlerin çeşitli dallarında öğrenim yapanlarla , konuya ilgi duyan okuyucuya yararlı olacağına in..

23,15TL Vergiler Hariç: 23,15TL

100 Soruda Osmanlı Ekonomisi

Kitap, Osmanlı'nın bir göçebe-atlı beylikten bir devlete ve imparatorluğa dönüşümünü ve bu dönüşümde sosyo-ekonomik faktörlerin oynadığı rolü ele almaktadır. Ortaçağ'da kurulan diğer devletler gibi, din-tarım imparatorluğu özelliği gösteren Osmanlı Devleti, savaşla kurulmuş, savaşla ayakta kalabilmiş ve diğer imparatorluklar gibi o da savaşla yıkılmıştır. Haraca dayalı bir hakimiyet politikası izleyen Osmanlı, kurduğu güçlü merkezi yapı sayesinde, özellikle "ihtişam dönemi" olarak adlandırılan süreçte, imparatorluğun en uç noktalarındaki vergi kaynaklarını dahi merkezde toplama başarısı sayesinde merkez kaç güçlerin varlığına izin vermemiştir. Servet sürekli olarak Osmanlı sarayına doğru aktığı için, güçlü olmanın kaynağını servet değil, tersine olarak servetin kaynağını güç ve kudret o..

30,56TL Vergiler Hariç: 30,56TL

100 Yılın Darbesi-Kerem Çalışkan

Tarihini öğren, gerçekle yüzleş!    Darbe yapan ilk Genel Kurmay Başkanı Hüseyin Avni Paşa'nın dikta hevesi nasıl son buldu? Osmanlı'da ilk siyasi darbe ile tahttan indirilen Abdülaziz intihar mı etti, yoksa darbeciler tarafından öldürüldü mü? Meşrutiyet karşıtı askeri isyanı bastırmak için 31 Mart'ta Hareket Ordusu'nu kim organize etti? Meclis kapatılıp, İttihatçı Cemiyet yeraltına inince Talat Paşa 'Hükümet darbesi'ne nasıl karar verdi? İttihatçılar 'Edirne elden gidiyor' diye darbe yaptıktan sonra Edirne'yi nasıl kaptırdılar? Kim nasıl geri aldı? 'Darbeci Binbaşı Enver' 'Genç subaylar rahatsız' parolası ile nasıl silah soruyla Harbiye Hazırı oldu?  Modernleşmeye direnen ordu daha sonra nasıl modernleşme ve ilerlemenin bekçisi haline geldi? Modernleşme ve ilerlemeye karşı esas tepki neden islamcı kes..

15,00TL Vergiler Hariç: 15,00TL

100 Yılın Örgütü - İttihatçılar-Kerem Çalışkan

Tarihini öğren, gerçekle yüzleş! Caretta'dan yeni bir konsept: 'Anlaşılır tarih' İttihat ve Terakkki Cemiyeti (İTC) niçin subaylar arasında örgütlenmeye öncelik verdi? Asıl nedefleri neydi? Manastır'daki örgütlenmeyi yürüten Kazım (Karabekir), ilk Türk çetelerini nasıl kurdu? Alemdar ordusu planı kimindi? İstanbul'da 31 Mart isyanını bastırmak için Selanik'ten gelen Hareket Ordusu'nu örgütleyip yollayan ve ismini veren İTC'li kimdi? İTC'liler "Asker siyasete karışmasın" diyen Mustafa Kemal' e neden çok kızdılar* İTC Kongresi'nde Mustafa Kemal neleri savundu? Babıali baskını Enver Paşa'yı nasıl zirveye taşıdı? Enver-Talat paşalar, Almanlarla askeri anlaşmayı kimlerden gizlediler? İTC'nin savaş yıllarında Türk zengini yaratmak için uyguladığı 'vagon tahsisi' neydi? Bu sayede kimler nasıl zengin oldu? '..

17,00TL Vergiler Hariç: 17,00TL

100 Yılın Rövanşı

Tarihini öğren, gerçekle yüzleş!  1912'de Balkanlar'daki Türk ve Müslüman soykırımı ile 1915 Ermeni tehciri arasındaki bağ nedir? Rusya, Doğu Anadolu'da Ermeni isyanlarına karşı Abdülhamit'i neden destekledi? Almanlar'ın 'Doğu'ya Hücum' politikasında Osmanlı'nın ve Ermeniler'in rolü neydi? Almanlar, Rus Çarlığı'nın Doğu planlarına karşı İttihatçılar'a ne önerdi? Goltz Paşa ne istedi? İttihatçılar, 1912 Balkan Savaşı'ndan sonra 'Osmanlı kardeşliği' politikasından neden vazgeçti? Enver Paşa'nın Alman planıyla giriştiği 'Sarıkamış faciasının' Ermeni sürgünündeki rolü neydi? Ruslar'a ve Ermeniler'e karşı elde silah milisleriyle savaşan Bediüzzaman ölümden nasıl kurtuldu? Türk milliyetçiliği nasıl doğdu? Turan ve Türkistan hayallerini Almanlar neden kör..

15,00TL Vergiler Hariç: 15,00TL

1001 Sakal (Sakalın Kültürel Tarihi)

Keçi, çene altı, yuvarlak, dudak altı, favoriler, bıyıklar… Her erkeğin (ve kadının) tercih ettiği farklı sakal türleri var. Kimisi yüzünde olduğunu düşündüğü bir kusuru gizlemek gibi işlevselken kimisi ideolojik, kimisi bir altkültüre aidiyeti simgelerken kimisi dini gereklilik. Yüzyıllar boyunca modeli ve anlamları değişse de modası hiç geçmeyen bir olgu sakal bırakmak. Allan Peterkin antik çağlardan günümüze sakal bırakmanın sosyal, dini ve kültürel anlamını mizahi bir dille inceliyor. Sakal bırakmanın bilinçaltındaki bağlamından döneminin bütün erkeklerini peşinden sürüklemiş ünlülere, adı kötüye çıkmış sakallılardan şekillendirme stratejilerine; efsanelerde, edebiyatta, gey barlarda sakalın ve dolayısıyla tıraşın izini sürüyor, kıl tüy mevzularına dair oldukça bilgilendirici ve eğlen..

23,15TL Vergiler Hariç: 23,15TL

1071 Malazgirt - Zafere Giden Yol-Muharrem Kesik

Bir tarafta Selçuklu Sultanı Alp Arslan diğer tarafta Bizans İmparatoru Romanos Diogenes ve dünya tarihini değiştiren bir savaş: Malazgirt  Malazgirt Savaşı bugün üzerinde yaşadığımız vatanın bizlere kadar intikalini sağlayan en büyük ve en önemli adımdır. Haçlı Seferleri'nin düzenlenme nedenidir. Bizans İmparatorluğu'nun yıkılmasının çok yakın bir gelecek olduğunu bildiren bir nişânedir. Malazgirt Zaferi, Anadolu coğrafyasının Türkleşme ve İslâmlaşma sürecine kapılarını açan büyük bir başarının adıdır. Yaptığı Selçuklu Tarihi araştırmalarıyla dikkatleri üzerine çeken Doç. Dr. Muharrem Kesik, 1071 Malazgirt kitabıyla literatürdeki tüm kaynakları değerlendirerek tarihseverlerin beğenisine sunuyor.  Malazgirt bir meydan savaşı mı? Yoksa bir taktik savaşı mıydı? Selçuklu ve Bizans ordularının sayısı ne kadardı? Kürtler Sel..

23,50TL Vergiler Hariç: 23,50TL

12 Eylül'ün Sol - Kırımı 78'liler

78 kuşağı, 68 kuşağından teslim aldığı devrim ateşini tam ortasından tuttu. 100 metre koşucusu hızında, uzun bir maratona girişti! Öyle bir koşuydu ki, düşenler gülümseyerek yere yığıldılar. Koşanlar arkalarına bakmadılar. Savaşsız, sömürüsüz bir dünya hayali kurdular. Bu hayalin bedelini; canlarıyla, gelecekleriyle, geleceksizlikleriyle, dışlanmışlıklarıyla ödediler. 12 Eylül terörün kökünü kazırken, gençliğin de kökünü kazıdı. Sonraki kuşaklar, 1977-1980 arasına sıkışıp kalan 78'lileri hep terör sözcüğüyle özdeş andılar. İstedik ki 78'liler; hayalleriyle, özverileriyle, hatalarıyla, karşılaştıkları kanlı engellerle ve deneyimleriyle yeni kuşaklara anlatılsın. Bu kitap size, 78'liler okyanusundan bir bardak su sunabilirse, ne mutlu bize... Mustafa Balbay Sayfa Sayısı: 256 Baskı Yılı: 2008 Dili: Türk&cce..

18,52TL Vergiler Hariç: 18,52TL

1421 – Çin’İn Dünyayı Keşfettiği Yıl

Dünya Tarihini Değiştirecek İddia; Amerika Kıtası'nı Çinli Müslüman General Zheng He, Kolomb'tan 70 yıl önce keşfetti! Amerika Kıtası'nın Keşfinin Gizli Tarihi Emekli donanma subayı Gavin Menzies, Amerika Kıtası'nı ve diğer bir çok yeri Kolomb'dan ve diğer kaşiflerden çok önce Çin Amiralleri Zheng He, Hong Bao, Zhou Man, Zhou Wen ve Yang Qing'nin keşfettiğini sağlam delillerle ortaya koyuyor. "Bu Çin amiralleri Ümit Burnu'nu Dias'dan altmış altı yıl önce dönmüş, Macellan Boğazı'ndan Macellan'dan doksan sekiz yıl önce geçmiş, Avustralya'ya Kaptan Cook'tan üç yüz yıl, Antarktika ve Arktik bölgelerine Avrupalılardan dört yüz yıl, Amerika'ya da Kolomb'dan yetmiş yıl önce ulaşmıştı." Piri Reis Haritası'nın Gizemi Çözüldü! Menzies, Akdeniz coğrafyası dışına çıkma..

63,89TL Vergiler Hariç: 63,89TL

1434

- Kristof Kolomb, 1492'de Amerika'yı "keşfettiğinde" elinde Amerika'yı gösteren 1434 tarihli bir Çin haritası vardı.  - Dünya etrafında ilk kez dolaşan olduğuna inandığımız Macellan'ın elinde Çinlilerden edindiği ayrıntılı bir dünya haritası vardı.  - Leonardo Da Vinci'nin pek çok "icadı" Çin kaynaklarındaki çizimlerden kopyalanmıştı. - Dünyanın güneş etrafında dolaştığını "ilk ortaya koyan" Kopernik, bu teorisini Çinli gökbilimci Guo Shou Jing'den öğrenmişti. (Tanıtım Bülteninden) Sayfa Sayısı: 450 Baskı Yılı: 2014 Dili: Türkçe Yayınevi: İleri Yayınları Türkçe (Orjinal Dili:Türkçe) 450 s. -- 2. Hamur-- ISBN : 9786055452636 ..

27,78TL Vergiler Hariç: 27,78TL

1453 - Son Büyük Buluşma

Eğer ki…   Bu basit ifade tarihçilerin aklını her zaman kurcalamış, onları uğraştırmıştır.   'Eğer Waterloo Savaşı'nı Napoleon kazansaydı… 'Ya da, 'eğer Hitler Rusya'ya girmeseydi…'       Ve belki de bunların en önemlisi, 'eğer Konstantinopolis 1453'de düşmeseydi…'       Son büyük Kuşatma'nın sonucu o yönde olmasıydı, bilinen dünyanın tarihi büyük olasılıkla çok farklı şekillenecekti. Bu olgunun yaşandığı toprakların yeni sahibi olan bizlerin, kendisine yönelik yansız ve gerçekçi kaynak sıkıntısı çektiği ise, başka bir gerçek.       İstanbul'da yaşamış, kenti ve tarihi çok iyi araştırmış bir yazar olan Roger Crowley'in bu çalışması, bilimsel tavrıyla güvenilir bir kaynak oluşturmakla kalmıyor, roman akıcılığında bir oku..

24,07TL Vergiler Hariç: 24,07TL

1453 İstanbul’un Fethi - Feridun Fazıl Tülbentçi

Dünya tarihini şekillendiren olaylar arasında yerini alan İstanbul'un Fethi hakkında Feridun Fazıl Tülbentçi tarafından yazılmış bir tarihi roman klasiği. İstanbul'un Fethi'nin 557. yılında bir klasik okurların karşısında. Feridun Fazıl Tülbentçi, 1912 yılında İstanbul'da doğdu. Vefa Lisesi'ni, Yüksek Ticaret Okulu'nu bitirdi. Ardından basın hayatına atıldı. Ulus, Vatan, Cumhuriyet, Hürriyet gazetelerinde yazarlık yaptı. Daha sonra İstanbul Radyosu'nda görev aldı. Edebiyata şiirle başladı. Tülbentçi, radyoda “Geçmişte Bugün” adlı programı hazırladı. Tarihi romanlar yazdı. 1982 yılında vefat etti. Sayfa Sayısı: 360 Baskı Yılı: 2010 Dili: Türkçe Yayınevi: İnkılap Kitabevi Türkçe 360 s. -- 2. Hamur-- ISBN : 9789751029805 ..

23,61TL Vergiler Hariç: 23,61TL

16. YÜZYILDA ADRİYATİK’TE KORSANLIK VE EŞKİYALIK: SENJLİ USKOKLAR

Cahtherine Wendy Bracewell'in 16. Yüzyılda Adriyatik'te Korsanlık ve Eşkiyalık adlı eseri, okuru başka bir tarih yazımıyla karşı karşıya getiriyor. Bracewell, tarihin sadece imparatorlukların, kralların ve devletlerin tarihi olmadığını, bu tarihte eşkıyaların, korsanların, tarihin göz ardı ettiği "küçük insanlar"ın da payı olduğunu, Osmanlı İmparatorluğu'yla da savaşan Senjli uskokların hayatlarına odaklanarak, 16. yüzyılda üç imparatorluğun sınırlarındaki yaşamı, büyük bir canlılıkla anlatıyor Sayfa Sayısı: 471 Baskı Yılı: 2009 Dili: Türkçe Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları Türkçe (Orjinal Dili:İngilizce) 471 s. -- 2. Hamur-- ISBN : 9786053990833 ..

27,78TL Vergiler Hariç: 27,78TL

1648 Söylencesi:Sınıf, Jeopolitik Ve Modern Uluslararası İlişkilerin Kuruluşu

Bazen belli bir alanda ortaya atılan bir görüş baskın hale gelir, zaman içinde neredeyse tartışılmaz nitelik kazanır, sonraki kuşakların da eleştirel bir bakış getirmemesi sonucunda yegâne gerçeğe dönüşür. Uluslararası ilişkiler düşünüldüğünde, 1648 tarihi ve bu tarihin çağrıştırdığı Westphalia Barışı böyle bir özelliğe sahiptir: Ulus-devletin tanımlanması, Ortaçağ’dan modern zamanlara geçiş, modern anlamıyla uluslararası ilişkilerin oluşumu vb. çok uzun yıllar boyunca hep bu ikisiyle ilişkilendirilmiştir.   Genç kuşak kuramcılardan Benno Teschke bu yaygın kabule Charles Tilly’nin tabiriyle “sosyolojinin tarihle karşılaştığı” yer- den, tarihsel sosyoloji penceresinden eleştirel bir yaklaşım, radikal bir itiraz getiriyor. Teschke’ye göre, yaşananlar bir yandan tek bir tarihe, tek bir olguya sığdırılamayacak kadar büyük..

40,50TL Vergiler Hariç: 40,50TL

17. - 18. ve 19. Yüzyıllarda Fransız Seyahatnamelerinde Osmanlı Toplumu

17.yüzyılın ünlü gezgini Jean Baptiste Tavernier, Anvers'ten Paris'e göçmüş bir "harita tüccarı"nın oğluydu. 1627'de 22 yaşındayken, komşu ülkeleri dolaşmaya koyulan genç Tavernier'in aklındaki büyüleyici kent İstanbul'du kuşkusuz. Buraya ilk kez 1631 kışında gelir ve bir yıl kalır. Tavernier'in payihattaki bu bir yılı, İstanbul'un kapıkulu eylemlerine sahne olduğu; sarayı basan azgın zorbaların veziriazamı parçaladıkları; "Padişaha sözümüz vardır!" bağırışlarıyla, IV.Murad'a ayak divanına çıkarttıkları kritik bir evreye rastlar. Sayfa Sayısı: 176 Baskı Yılı: 2014 Dili: Türkçe Yayınevi: Kitap Yayınevi Türkçe (Orjinal Dili:Fransızca) 176 s. -- 2. Hamur-- ISBN : 9789756051610 Çeviri : Teoman Tunçdoğan ..

27,78TL Vergiler Hariç: 27,78TL

17. Yüzyılda Topkapı Sarayı

Antonie Olivier'in Türkiye Seyahatnamesi bir Avrupalı'nın Osmanlı Devleti ile ilgili detaylı ve sürükleyici gözlemlerini ve incelemelerini içermektedir. Fransız bir doktor olan Olivier Fransız Devrimi'nden sonra politik amaçlarla, İstanbul'a Fransız Hükümeti tarafından bir heyetin başında gönderilmiştir. Eserin önemli bilgiler içermesinin yanında yazarının da akademik bir kimliğe sahip olması ayrıca göz önünde bulundurulmalıdır. Nitekim bu kimliği nedeniyle olsa gerek, ekonomik, sosyal, kültürel konularda oldukça bilimsel ve mümkün olduğunca gerçekçi veriler sunmaya dikkat etmiştir. Örneğin, coğrafya bilimi açısında çeşitli bölgelerin yerlerini tespit ederek haritaları düzelttirmiştir. Ayrıca gezdiği yerlerin özellikle bitki örtüsü ve zirai yapısı hakkında oldukça bilimsel veriler sunduğu gör..

29,00TL Vergiler Hariç: 29,00TL